POPÜLER DİYETLER

POPÜLER DİYETLER

Diyet

Popüler diyetler deyince aklımıza bir çok diyet geliyor. Dukan, Paleo, Atkins, Vegan, Ketojenik, Zone, Intermittent Fasting gibi.

Kısa vadede bireyden bireye farklılık göstererek herhangi bir hastalığı olmayan bireyler üzerinde etkisi olsa da bilinçsizce bireysel ve uzman kontrolü olmadan uygulanan bu diyetlerin çoğu uzun vadede vücutta kalıcı hasarlara neden olmakta.

İnsan vücudu, günlük beslenmesinin %50-60’ını karbonhidratlardan, %12-15’ini Proteinden ve %25-30’unu yağlardan aldığında doyuma ulaşmakta ve metabolizmanın sirkülasyonunu bu doğrultuda problemsiz idame ettirebilmekte. Bu döngünün belirli rahatsızlıklar ve ya özel nedenlerden dolayı geçici olarak bozulması çok büyük sorunlar yaratmasa da kalıcı olarak döngü bozukluğunun kalp, böbrek hastalığı, karaciğer yağlanması, hipertansiyon, kolesterol, diyabet, bağışıklık sistemi problemleri ve  hipoinsülinemi gibi bir çok hastalığa neden olabiliyor.

Temelinde protein ağırlıklı beslenmeye teşvik eden bu diyetlerin uzun dönemde uygulanması yukarıda saydığım hastalıkların yanında kronik kabızlığa da yol açmakta. Vücudun ikinci beyni olarak kabul edilen barsak florasının bozulması demek; ulaşmak istediğiniz hedeften birkaç adım daha uzaklaşmanız demek.

Popüler diyetlerin çoğu bedenimizin istediği oranların dışında rakamlar barındırdığından doğru zamanda, doğru kişiye, doğru diyeti uygulamaya karar vermek ancak uzman kontrolünde mümkün olabiliyor. Bireysel yapılan popüler diyetlerin çoğu kişiyi başta motive etse de diyete son verildiğinde daha fazla kilo almasına sebep olduğundan geç de olsa yine bir uzmanın kapısı çalınıyor. Birçok uzman popüler diyetlere gerek duymadan sağlık çerçevesinde danışanlarını hedeflerine ulaştırabilirken sağlığımızın her şeyden önce geldiğini unutmamak ve bedeninizi daha çok sevip onu korumak için zamanında bir Diyetisyen kontrolüyle ilerlemek gerek.Sosyal Medya’da Paylaş;
21.11.2019
E-BÜLTEN
Kampanya ve Paketlerimizden Haberdar olmak için kayıt olun !